KAHRAMANMARAŞ ONİKİŞUBAT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Öğrencilerine Sertifika Töreni Yapıldı

Almanya’da staj gören Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik öğrencileri hediye ve gözyaşlarıyla uğurlandı.
Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Öğrencilerine Sertifika Töreni Yapıldı

Almanya’nın kuzey eyaletlerinde, hemşirelik teknik eğitiminde evde hasta bakımı ve yaşlı bakım hizmetleri staj eğitimine katılan Nezihe öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümünden 20 öğrenciye Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

 

 

Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi tarafından Ocak 2013’te hazırlanan Hemşirelik Teknik Eğitiminde Evde Hasta Bakımı ve Yaşlı Bakım Hizmetleri adlı proje Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Türk Ulusal Ajansı tarafından 2013 Haziran ayında kabul edilmişti.

 

 

Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü son sınıfta okuyan 20 öğrenci ve 4 öğretmen proje kapsamında yürütülen faaliyetlere katıldı. Almanya’nın çeşitli kentlerinde Evde Hasta Bakımı ve Yaşlı Bakım Hizmetleri alanında staj yapacak 20 öğrenciye A1 seviyesinde İngilizce ve proje bütçesinden A2 seviyesinde İngilizce eğitimi proje ortaklarından BİLSEK tarafından verildi.

 

 

Proje çerçevesinde yapılan staj eğitimi 9 Kasım ve 6 Aralık tarihleri arasında Almanya’nın Kuzey Vestvalen Eyaletlerinde uygulandı. Öğrencilerden, 11’i Elizabeth Krankenhaus Hastanesinde, 5’i Karidasa bağlı Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezinde, 2’si Arboiter Samariter Bund Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezinde, 2’si Karl Pawlowski Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezinde olmak üzere 4 hafta boyunca staj yaptı.

 

 

Staj çalışmaları dışında öğrenciler, Almanya’nın çeşitli kentlerine ve Belçika’nın Bürüksel, Hollanda’nın Amsterdam şehirlerine kültürel geziler yaptı.

 

 

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen sertifika töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra programın açış konuşmalarının ardından staj eğitimine katılan öğrencilerden bazıları eğitim süresince kazandıkları tecrübeleri ve bilgileri anlattı. 1 ay süren staj döneminde öğrenciler sadece eğitim almadı aynı zamanda Türk kültürünü de bulundukları yerde tanıtma imkânına kavuştu.

 

 

“ÇALIŞTIKLARI KURUMLARDA ÖYLE İZ BIRAKTILAR Kİ…”

 

 

Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Akarsu programın açış konuşmasında şunları dile getirdi: “Öğrencilerimiz her türlü övgüye mazhar olarak projeyi başarılı bir şekilde uyguladılar ve staj yaptıkları hastane ve yaşlı bakımevlerinde ait oldukları kültürü en güzel şekilde temsil ettiler. Almanlar işlerindeki ciddiyet ve disiplinle tanınan bir millet, oradaki ilk gözlemimizde gerek iş hayatlarında gerekse sosyal hayatlarındaki tavizsiz disiplini gördük. Öğrencilerimiz ilk etapta acaba bu iş disiplinine ayak uydurabilir miyiz, tedirginliğini yaşadı. Ancak birkaç gün içerisinde bu disipline uyum sağlayıp çalıştıkları kurumlardan övgüler almaya başladılar. Stajın son gününde ise çalıştıkları kurumlarda öyle iz bıraktılar ki Almanlar bu genç Türk evlatlarını hediye ve gözyaşları ile uğurladılar.”

 

 

YAŞLILARA BAKIM KURULUŞLARININ TARİHİ

 

 

Programda yaptığı konuşmada yaşlı bakım hizmetlerinin tarihi hakkında bilgi veren ve Kahramanmaraş’ta yapılan çalışmalara değinen İl Sağlık Müdürü İlker Çitil şunları söyledi: “Biz köklü bir milletiz, 11. yüzyılda Selçuklular dönemiyle birlikte yaşlılarımıza verdiğimiz önemi göstermişiz ve yaşlıları koruma anlamında ilk birim de o zaman kurulmuş. Darül Reha diye yaşlılara bakım hizmeti veren bir kurum olarak kurulmuş. Genelde biz Türk-İslam kültüründe yaşlılarımıza ayrıca bir önem vermekteyiz, bunu da her dönemde göstermişiz. Yine Osmanlı döneminde vakıf ve dernekler aracılığıyla bu görev ifa edilmiş. 1868 yılında Kızılay, 1895 yılında da Darül Aceze Vakfı kurularak bu amaçla hizmet vermeye başlamış. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında da bu görev Belediyeler kanunu ile Belediyelere verilmiş. Yine 1963 yılında Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü şeklinde kamu kuruluşunda bir yapılanma oluyor, 1983 yılında da Çocuk Esirgeme Kurumu şeklinde bir yapılanma ile gerek düşkünlere, bakıma muhtaçlara ve yaşlılarımıza bu hizmet verilebilir hale gelmiş. En son yeniden bir yapılanma ile Aile ve Sosyal Politikalar bünyesinde yaşlı bakım hizmetleri veriliyor. Onlar evde bakım hizmetini yürütüyor, biz de sağlık camiası olarak evde sağlık bakımı hizmetini yaşlılarımıza, düşkünlerimize ve yatalak hastalarımıza vermeye devam ediyoruz.”

 

 

“İNSANLAR SİZE BİRAZ DA DELİ GÖZÜYLE BAKABİLİRDİ”

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Benim yetiştiğim, eğitim gördüğüm dönemlerde Avrupa’ya gitmeyi, Avrupa’da staj yapmayı söylemiş olsaydınız insanlar size biraz da deli gözüyle bakabilirdi. Ama bu gün itibariyle, Kahramanmaraş için de söylüyorum bundan önceki çalıştığım iller için de söylüyorum, sağlık meslek lisesindeki öğrencilerimizin her yıl bir grubunu Avrupa’nın çeşitli ülkelerine, çeşitli kentlerine staj için gönderiyoruz.”

 

 

“BÜTÜN AVRUPA’YI KAPSAYACAK BİR FAALİYETİ BELİRLEMEMİZ GEREKİYOR”

 

 

Avrupa ülkeleri arasında hiçbir sıkıntı olmadan gezme ve seyahat etme imkânı olduğunu söyleyen Akkurt şu şekilde konuştu: “ Orada bulunan insanlar artık Avrupa’yı bir ülke olarak kabul ediyor ve Avrupa’nın içerisinde seyahat etmenin hiçbir sakıncası ve sıkıntısının olmadığını değerlendirerek bir yerden başka bir ülkeye çok rahatlıkla seyahat edebiliyorlar. Peki, biz ne yapıyoruz burada? Biz burada insanlarımızla, öğrencilerimizle Avrupa’nın yakalamış olduğu bu trendi, bu standardı ülkemizde uygulamaya, onunla ilgili olarak hedefler belirlemeye çalışıyoruz. Şimdi bunları yaparken, bunlarla ilgili süreçlerimizi işletirken karşımıza şu çıkıyor; biz Avrupa’nın içerisinde, genç nüfus olarak söylüyorum, yapmış olduğumuz çalışmalarımızda bütün Avrupa’yı kapsayacak bir faaliyeti belirlememiz gerekiyor. Eğer Avrupa’nın tamamını içine alan bir faaliyet alanını belirlemezseniz, hedefinizi büyük koymazsanız, dille ilgili problemlerinizi çözmezseniz yarın istediğiniz noktalara gelemezsiniz. İstediğiniz noktalara gelebilmeniz için dil problemini çözmüş, kendisini ileri hedeflere hedef olarak görmüş bireyler ve öğrenciler yetiştirmemiz gerekiyor. Benliğinden kopmadan, birlik ve beraberlik duygularını kaybetmeden.”

 

 

Konuşmaların ardından staja katılan öğrencilere sertifikaları, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, İl Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener ve okul Müdürü Mehmet Akarsu tarafından verildi.

 

 

Aynı zamanda proje ortakları olan kurumlara da teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 

Staj sonucunda sertifika alan öğrencilerin isimleri:

 

 

Hatice Doğan, Gülistan Akkurt, Kübra Yorulmaz, Merve Meryem Solak, Rabia Demircioğlu, Nurçiçek Optur, Kübra Bağcı, Esme Fırtına, Meltem Toplu, Nuran Tekerek, Hatice Bozğeyik, Huriye Kevser Şıngıl, Sevda Çetinkaya, Semra Demirci, Melike Topuz, Nuriye Arslansoy, Leyla Köse, Hatice Demirel, Şeyma Balaban. 

     

Mimar Sinan Mah. 48014.Sokak Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.